Massive Selection for melamine dessert plate for Colombia Manufacturers
Massive Selection for melamine dessert plate for Colombia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
With our rich experience and considerate services, we have been recognized as a reliable supplier for many international buyers for Massive Selection for melamine dessert plate for Colombia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: New Orleans , Lisbon , Los Angeles , All styles appear on our website are for customizing. We meet up to personal requirements with all products of your very own styles. Our concept is to help presenting the confidence of each buyers with the offering of our most sincere service, and the right product.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
ANCHOR:
Both Thailand and Taiwan are checking imported milk cookies for melamine. This took place after Switzerland found traces of the chemical in the same product.
STORY:
The Food and Drug Administration took samples of flour, butter, milk and different kinds of cookies from bakery S&P to its laboratory yesterday. They expect results in 24 hours.
[ Dr.Pipat Yingseri, Secretary-General, FDA]:
“Our initial finding shows that the raw material of making cookies such as flour and milk are not coming from China. At the same time, we also collected those raw materials for further investigation.”
Thai newspapers report that Swiss authorities have removed the S&P milk cookies, as well as other products from China and Sri Lanka, after tests showed they were tainted by melamine.
Products made with tainted Chinese milk have been pulled from shelves worldwide in a widening health scandal.
Toxic milk powder in China, where at least four children have died and tens of thousands fallen ill, has prompted Taiwan to ban dairy products from China.
The compound is often added to cheat nutrition tests.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.










