Ordinary Discount melamine outdoor dinnerware to Durban Manufacturer
Ordinary Discount melamine outdoor dinnerware to Durban Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We're commitment to offer you the competitive price ,remarkable products excellent, also as fast delivery for Ordinary Discount melamine outdoor dinnerware to Durban Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Rio de Janeiro , Brunei , Philadelphia , Our company's main items are widely used all over the world; 80% of our products and solutions exported to the United States, Japan, Europe and other markets. All stuff sincerely welcome guests come to visit our factory.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
MLR-160/200/250 T series Melamine Tableware moulding is introduced the foregin advanced technology.They may be applied to tableware,ashtray ,living ware and toy etc.
If you are interesting this machine ,please feel free to contact with us!
Mr.Richard/Ms.Emily:
whatsapp/wechat/phone:
+0086 15905066656
+0086 13788868108
Email:dustin@vip.163.com
info@moldmachinery.com
Web:www.moldmachinery.com
Excel-Soft Closing Pull Out Tray-S Type
Item Code : E018S-L/R
Tray Size (2 trays) : D400mm x W810mm
Inner Carcase : D500mm x W900mm
Material : Steel Melamine White Wooden
Finish : Polished Chrome
**Requirements (min):
Cabinet door width: 550mm
Visit Excel Hardware Pte Ltd Official Website :
http://www.excelhw.com.sg
Excel Hardware Official App Now Is Available to Download !
Click Below Link For Download!
Android:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.solomo.excelhw
Itunes:
https://itunes.apple.com/sg/app/excel-hardware/id815182011?mt=8
The company leader recept us warmly, through a meticulous and thorough discussion, we signed a purchase order. Hope to cooperate smoothly










