11 Years Factory wholesale melamine salad bowl to French Factories
11 Years Factory wholesale melamine salad bowl to French Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We are proud of the high customer satisfaction and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for 11 Years Factory wholesale melamine salad bowl to French Factories, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Pakistan , Paraguay , Our technical expertise, customer-friendly service, and specialized products make us/company name the first choice of customers and vendors. We are looking for your inquiry. Let's set up the cooperation right now!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Vitamix 6300 Featuring 3 Pre-Programmed Settings Variable Speed Control and Pulse Function . Includes Savor Recipes Book DVD and tamper. (BLACK) Electric Countertop Blenders..
For more details please visit: http://po.st/OROK7M Thank You!
Great Vitamix 6300 Featuring 3 Pre-Programmed Settings Variable Speed Co Review
Vitamix 6300 Featuring 3 Pre-Programmed Settings Variable Speed Co For Sale
Vitamix 6300 Featuring 3 Pre-Programmed Settings Variable Speed Co Unboxing
Review Vitamix 6300 Featuring 3 Pre-Programmed Settings Variable Speed Co Product
https://www.youtube.com/watch?v=SEEAudN2YkQ
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.











