Ordinary Discount melamine dinnerware set to Qatar Manufacturers
Ordinary Discount melamine dinnerware set to Qatar Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Our mission is to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by providing value added design, world-class manufacturing, and service capabilities for Ordinary Discount melamine dinnerware set to Qatar Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Marseille , Puerto Rico , After years' creating and developing, with the advantages of trained qualified talents and rich marketing experience, outstanding achievements were gradually made. We get good reputation from the customers due to our good products quality and fine after-sale service. We sincerely wish to create a more prosperous and flourishing future together with all the friends home and abroad!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
“Each set includes 4 pieces – Heart, Spade, Diamond, and Club (one of each)
Perfect for Poker nights
Makes a great gift
Each ashtray has a felt bottom so it won’t scratch hard surfaces
Material: Melamine
Package Contents:
4 x Ashtrays”
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.











