Factory Supplier for Melamine serving tray to Germany Factory
Factory Supplier for Melamine serving tray to Germany Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our solutions are widely recognized and trusted by consumers and will meet up with constantly developing financial and social requires for Factory Supplier for Melamine serving tray to Germany Factory, The product will supply to all over the world, such as: Norwegian , Stuttgart , Rome , There are advanced producing & processing equipment and skilled workers to ensure the merchandise with high quality. We've got found an excellent before-sale, sale, after-sale service to ensure the customers that could rest assured to make orders. Until now our merchandise are now moving on fast and very popular in South America, East Asia, the Middle east, Africa, etc.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Our factory supply PS Foam Thermocol Food Container Making Machine,can produce such as plate,lunch box,bowl,egg tray,pizza box,hamburger box etc.
If you are interested in it,don’t hesitate to contact me below:
Contacts: Elva Shao
Mobile /Whatsapp: +86-15253598319
Email: elvashao0822@hotmail.com
Skype/Wechat : elvashao0312
How to cut HPL Sheet, Fundermax Cutting Process,High Pressure Laminates Installation,Main Gate installation with wood in Delhi
Hpl Fabricator in Delhi,Steel Gate Contractor in Delhi,Steel Gate Design
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!











