Online Exporter melamine platters for Lisbon Importers
Online Exporter melamine platters for Lisbon Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We have been experienced manufacturer. Wining the majority of your crucial certifications of its market for Online Exporter melamine platters for Lisbon Importers, The product will supply to all over the world, such as: Nicaragua , Ecuador , Egypt , Insisting over the high-quality generation line management and prospects guide provider, we've made our resolution to offer our shoppers using the initially stage purchasing and soon after provider working experience. Preserving the prevailing helpful relations with our prospects, we even now innovate our product lists the many time to meet up with the brand new wants and stick to the latest trend of this business in Ahmedabad. We're ready to facial area the difficulties and make the transform to grasp many of the possibilities in international trade.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7756679?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-424587
Margaritaville Set of 4 Dinner Plates
Margaritaville is a mood, a mindset to relax and escape from the daily grind. Set the perfect tropical party atmosphere with these colorful plates. The sea…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #424587
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.











