Good Wholesale Vendors 6.75inch melamine coaster placemat for The Swiss Manufacturer
Good Wholesale Vendors 6.75inch melamine coaster placemat for The Swiss Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Good Wholesale Vendors 6.75inch melamine coaster placemat for The Swiss Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Victoria , Karachi , Jamaica , Today, We are with great passion and sincerity to further fulfill our global customers' needs with good quality and design innovation. We fully welcome customers from all over the world to establish stable and mutually beneficial business relationships, to have a bright future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Buddy and his team get the order of a lifetime when they’re asked to make a life-size replica of a NASCAR out of cake for the Retail Bakers Association’s annual convention in Charlotte, NC.
Secure Shopping: http://www.milechai.com/passover/passover-soft-matzah-tray.html
Passover Soft Matzah Tray
Aharon’s Jewish Books and Judaica
600 South Holly Street Suite 103
Denver, Colorado 80246
303-322-7345
800-830-8660
3168
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.











