OEM/ODM Supplier for melamine kids bowl to Borussia Dortmund Factories
OEM/ODM Supplier for melamine kids bowl to Borussia Dortmund Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
The key to our success is "Good Products Good quality, Reasonable Value and Efficient Service" for OEM/ODM Supplier for melamine kids bowl to Borussia Dortmund Factories, The product will supply to all over the world, such as: Houston , Danish , Norway , Welcome to visit our company, factory and our showroom where displays various products that will meet your expectation. Meanwhile, it is convenient to visit our website, and our sales staff will try their best to provide you the best service. Please contact us if you need more information. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Better Catering Business in Europe… Thanks to Thai Innovation
WaveMe™, a new-formula, microwaveable powdered melamine compound, is the answer to European caterer’s important business requirements.
SCG Chemicals takes another step ahead with the innovative WaveMe™ (Microwaveable Melamine Compound). Tableware made from WaveMe™ can go right into the microwave without discoloration. It’s convenient, durable, and time-saving; no need to transfer food from one dish to another before serving, thus giving a new level of efficiency and style to caterers, hotels and restaurants in Europe.
“I have been in the catering business for a long time. I import melamine tableware of my own design from Thailand, and it has added great improvements to my catering business. Microwaveable melamine tableware has helped make my business so much more successful, stable and stronger that I won’t be surprised if I take the leading position in the market soon.”
Mr. Theo Truyts
Managing Director of Truyts Imports
Business partner of Srithai Superware
SCG Chemicals has never stopped inventing and developing innovations.
We are proud to be a good partner and help our clients use innovation to drive their business success
Mr. Cholanat Yanaranop, President, SCG Chemicals
Microwaveable Melamine Compound is an innovative product from the SCG Chemicals team. It is the raw material used for tableware that can be microwaved many times. It affords no discoloration and no burning even at up to 1,000-watts for three minutes in the microwave oven. WaveMe™ conforms to the European Economic Community’s 2002/72/EC Commission Directive.
If you are looking for a partner in developing new ways to bring your business to another level of success, SCG Chemicals is ready to work with you in building a brilliant future for your company.
説明
This company can be well to meet our needs on product quantity and delivery time, so we always choose them when we have procurement requirements.











