OEM/ODM Supplier for melamine dinnerware set for Monaco Manufacturers
OEM/ODM Supplier for melamine dinnerware set for Monaco Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We've got quite possibly the most state-of-the-art production gear, experienced and qualified engineers and workers, acknowledged top quality handle systems along with a friendly expert gross sales group pre/after-sales support for OEM/ODM Supplier for melamine dinnerware set for Monaco Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Bolivia , Somalia , Madagascar , All our staffs believe that: Quality builds today and service creates future. We know that good quality and the best service are the only way for us to achieve our customers and to achieve ourselves too. We welcome customers all over the word to contact us for future business relationships. Our products are the best. Once Selected, Perfect Forever!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Welcome to The National, the flagship nightly newscast of CBC News
»»» Subscribe to The National to watch more videos here: https://www.youtube.com/user/CBCTheNational?sub_confirmation=1
Voice Your Opinion & Connect With Us Online:
The National Updates on Facebook: https://www.facebook.com/thenational
The National Updates on Twitter: https://twitter.com/CBCTheNational
The National Updates on Google+: https://plus.google.com/+CBCTheNational
»»» »»» »»» »»» »»»
The National is CBC Television’s flagship news program. Airing seven days a week, the show delivers news, feature documentaries and analysis from some of Canada’s leading journalists.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.











