OEM/ODM Manufacturer melamine soap dish for Vietnam Factories
OEM/ODM Manufacturer melamine soap dish for Vietnam Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Sticking to the principle of "Super High-quality, Satisfactory service" ,We are striving to generally be a very good business partner of you for OEM/ODM Manufacturer melamine soap dish for Vietnam Factories, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Thailand , Norwegian , So that you can utilize the resource from the expanding info in international trade, we welcome shoppers from everywhere on-line and offline. In spite of the good quality solutions we offer, effective and satisfying consultation service is supplied by our specialist after-sale service team. Product lists and detailed parameters and any other info weil be sent to you timely for your inquiries. So please make contact with us by sending us emails or call us if you have any questions about our corporation. ou may also get our address info from our web page and come to our company to get a field survey of our merchandise. We are confident that we are going to share mutual achievement and create strong co-operation relations with our companions in this marketplace. We're searching forward for your inquiries.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Glass paint can transform basic dishes into beautiful home décor. Watch as Better Homes and Gardens shows you how to paint dishes using glass paint! To start this DIY home project, draw or print a pattern on a piece of paper. Cut away extra paper so the pattern fits easily on the plate. To transfer the pattern, flip the paper over and shade the back with a graphite pencil. Re-place the paper, pattern side up, and trace with a pencil. To paint your plate, use a stylus and glass paint, and paint dots allow the lines. When dry, wipe away the pencil lines, and then bake the plate according to the paint manufacturer’s instructions. Get creative with different designs and colors for this DIY kitchen wall decor!
Subscribe to the BHG Channel — http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=bhg
Official Website: http://www.bhg.com/
Facebook: https://www.facebook.com/mybhg
Twitter: http://twitter.com/bhg
Pinterest: http://pinterest.com/bhg/
Instagram: http://instagram.com/betterhomesandgardens#
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.











