Renewable Design for Heart shaped plate to Brisbane Manufacturer
Renewable Design for Heart shaped plate to Brisbane Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT001 |
| Shape | Heart |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 1.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for Renewable Design for Heart shaped plate to Brisbane Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Zambia , Malta , Congo , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our products. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you always.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.worldofcamping.co.uk/childrens_teddy_bear_melamine_5_piece_set__BP1034_4232
1 x Divided plate
1 x Cup
1 x Bowl
1 x Fork
1 x Spoon
It can rip, crosscut, and miter, and ‘swap’ between sawing and routing in seconds. Our new design is portable too! Plans and hardware available at http://www.a2equipment.com
Features:
• Precision extruded guide rails provide a stable and consistent cut (at least 1/32″ over four feet)
• Patented Gap Guides allows for sub 8 second tool changes
• Zero Offset Geometry allows the saw carriage to sit flush with the bottom of the guides, maximizing the depth of cut
• Crystal Clear and ultra tough polycarbonate carriages lets you see your work
• Easy to add a miter fence for accurate miter cuts
• Ultra low friction bearing lower support eliminates rollers, reducing complexity and enabling easy cutting of materials like lattice work
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!











