OEM/ODM China melamine square ashtray for Zimbabwe Factory
OEM/ODM China melamine square ashtray for Zimbabwe Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We insist on offering good quality generation with very good business enterprise concept, honest income as well as best and fast assistance. it will bring you not only the premium quality product or service and huge profit, but probably the most significant is usually to occupy the endless market for OEM/ODM China melamine square ashtray for Zimbabwe Factory, The product will supply to all over the world, such as: Nepal , Comoros , Pretoria , It using the world's leading system for reliable operation, a low failure rate, it suitable for Argentina customers choice. Our company is situated within the national civilized cities, the traffic is very convenient, unique geographical and economic conditions. We pursue a people-oriented, meticulous manufacturing, brainstorm, build brilliant" business philosophy. Strict quality management, perfect service, reasonable price in Argentina is our stand on the premise of competition. If necessary, welcome to contact us by our website or phone consultation, we will be happy to serve you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.BTDWoodPowderCoating.com – Here’s an extreme example of just how tough t.fusion coatings from BTD Wood Powder Coating really are.
At BTD Wood Powder Coating, we provide MDF wood components suitable for many applications finished in our unique t.fusion™ powder coating. Specify t.fusion™ wood powder coating in your designs for a high quality, extremely durable, and attractive finish that cannot be duplicated with laminate, melamine, or liquid paint finishing. t.fusion™ is an environmentally friendly choice — ask us about specifying NAUF and FSC Certified MDF with t.fusion™ in your LEED projects.
PRESTO — unique pan with a raised rim and rounded bottom for easy stirring/mixing of pasta/any other meals directly in the pan. Provided with high-quality non-stick coating against overcooking. Suitable for electric, gas and vitro-ceramic cookers. Dishwasher safe. 3-year warranty.
We feel easy to cooperate with this company, the supplier is very responsible, thanks.There will be more in-depth cooperation.











