Online Exporter Melamine serving tray Supply to Belgium
Online Exporter Melamine serving tray Supply to Belgium Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Customer need is our God for Online Exporter Melamine serving tray Supply to Belgium, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , America , Egypt , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in this field and other industries. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success! We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.











