OEM/ODM China melamine promotional gift for Manufacturer
OEM/ODM China melamine promotional gift for Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Promotinal Gift |
| Item No. | BW250 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 48sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.3 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as theory of "quality the basic, have faith in the initial and administration the advanced" for OEM/ODM China melamine promotional gift for Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Senegal , Turkey , With more than 9 years of experience and a professional team, we have exported our products to many countries and regions all over the world. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more information or to purchase this product, visit www.YumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-white-natural-bamboo-salad-bowl-with-cover-450.htm
The Yumi Nature+ White Natural Bamboo Salad Bowl with Cover is a premier ‘green’ alternative to plastic bowls detrimental to the earth’s health. Comprised from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and light, this set is the perfect size for salads, pastas and any other number of delicious options. The inclusion of a fitting lid adds tremendous versatility. Not only will you be able to seamlessly transport your favorite dishes, you’ll also be able to flip the lid over and use it as a cutting board.
Completely free of melamine and petroleum, the Yumi Nature+ White Natural Bamboo Salad Bowl with Cover is the perfect ‘green’ solution for any home, office or casual restaurant setting. Regardless of whether you’re serving salads, soups or pastas, you’ll have no shortage of options to select from when implementing the Yumi Nature+ White Natural Bamboo Salad Bowl with Cover. Please note that this set is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
[http://www.novae.in/] Welcome to Nova Polytek, Manufacturer & Exporter of Plastic Products. The company was incorporated in the year 2008 at Rajkot. Our Specialized R&D department & large production capacity has helped us to gain clientele across Indian Subcontinent.Customized solutions, Quality assured products, Timeliness, Convenient modes of payment & dedicated manpower are some of the attributes of our organization.Our wide array of Buckets & Dhamela’s are fabricated from premium grade raw materials.We provide exclusive range of Tubs & Drums that come with features like durability & sturdiness.Along with that we offer Patla’s & Kitchen Baskets that are a class apart.We also offer Food Containers & Dustbins that are available at market leading prices.Our Soap Stands, Plastic Jugs & Mugs are widely appreciated in the market.We provide Plastic bowls & plates that are well known for their artistic designs.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











