OEM/ODM China melamine meal tray for Portugal Manufacturers
OEM/ODM China melamine meal tray for Portugal Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and development, we are going to build a prosperous future alongside one another with your esteemed enterprise for OEM/ODM China melamine meal tray for Portugal Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Zurich , Armenia , Thailand , With a team of experienced and knowledgeable personnel, our market covers South America, the USA, the Mid East, and North Africa. Many customers have become our friends after good cooperation with us. If you have the requirement for any of our products, please contact us now. We are looking forward to hearing from you soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to Paint Metal Surfaces, DVD Instruction
In Painting Metallic Surfaces Hall introduces various classical approaches for creating the illusion of reflective surfaces, and paints a sterling silver teapot, gold Christmas ornament, pocket watch and silver bowl. Included within the two-hours of oil painting DVD demonstrations are detailed close-up shots of Hall’s traditional brushwork, color mixing techniques and views of his studio as he discusses his paintings at different stages.
“The value of metal is much darker than you think! Metallic surfaces will both reflect and absorb the colors of the neighboring objects and surrounding room. Carefully study the surfaces to discover a rich array of warm and cool colors.”
Hall’s DVD teaching lessons outline the processes that were used by such traditional 19th century painters as Gustave Courbet, Thomas Eakins, Edgar Degas and Edouard Manet. Using a clear and concise teaching approach, Hall reveals the secrets behind creating masterful paintings of metallic surfaces, covering such topics as distilling the form, establishing light and dark value relationships, contrasting warm and cool colors, observing secondary shapes, and suggesting highlights and reflections.
Launched in 2012, 3D Air-Forced Vacuum Heating Sublimation machine is an advanced machine which utilizes developed vacuum technology. The feature of the machine is combined vacuum adsorption and thermal furnace. It can transfer to hundreds of products including flat and curved surfaces. For instance, plates and curved glass both could be transferred. In particular, the performance in heat transferring to plates is an amazing breakthrough. Even the largest heat transferring area could reach an unprecedented effect!
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.











