OEM/ODM China melamine dessert plate for Seattle Manufacturers
OEM/ODM China melamine dessert plate for Seattle Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We rely upon strategic thinking, constant modernisation in all segments, technological advances and of course upon our employees that directly participate in our success for OEM/ODM China melamine dessert plate for Seattle Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Oman , Wellington , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Tricked Out Work Bench – Cutting table – also shows how I use Festool’s on table top system.
-
How I solved the problem of using my garage for a multi-purpose work area. If you have a large cabinet shop, or a small home shop, many of us are plagued with the problem of having some confined space that we work in somewhere. So it is very important to make things as efficient as possible. This is just one of many of my solutions.
—————————————————————————————————————————————-
Info on FastCap Brand Products used in this video:
FastCap:
http://www.fastcap.com/
FastEdge:
http://www.fastcap.com/estore/pc/fastedge-peel-and-stick-edgebanding.asp
PowerMags:
http://www.fastcap.com/estore/pc/viewPrd.asp?idproduct=302&idcategory=0
SpeedSkate:
http://www.fastcap.com/estore/pc/viewprd.asp?idproduct=50565
FastWrap
http://www.fastcap.com/estore/pc/viewPrd.asp?idproduct=1&idcategory=0
Pro Carpenter Tapes:
http://www.fastcap.com/estore/pc/viewPrd.asp?idproduct=112&idcategory=0
———————————————————————————————————————-
My Information:
————————————————————————————————————————————–
Contact me for any reason: brian@bpway.com
BPway.com,llc
PO Box 116
Northford, CT 06472
—————————————————————————————————————————————-
Social Network Pages:
Follow Me on Twitter – @bp_way
Like Me on Facebook – https://www.facebook.com/BP-Way-Millw…
Follow me on Instagram – @brian_bpway
Follow www.kaiseninserts.com @kaisen_inserts on Instagram
——————————————————————————————————————————————
Blogs:
www.brianpway.com – my take on tools and other cool things!
http://my-lean-kitchen.com My journey on how we designed or kitchen around Lean Principles
———————————————————————————————————————————————-
Please Check out our Websites:
www.BPWAY.com – find tools and hardware for sale here!
www.KaisenInserts.com – Custom CNC cut Kaisen Foam inserts for all types of tool boxes and more!
My Ebay Store: http://stores.ebay.com/BP-WAY-Tools
Experience an array of completely new tabletop solutions at NRA
Over 200 new products in metal, wood, and melamine!
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










