Discountable price melamine pizza plate for Russia Factories
Discountable price melamine pizza plate for Russia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We continue to keep increasing and perfecting our solutions and service. At the same time, we operate actively to do research and enhancement for Discountable price melamine pizza plate for Russia Factories, The product will supply to all over the world, such as: Washington , Senegal , Sao Paulo , We are looking forward to cooperating closely with you to our mutual benefits and top development. We guaranteed quality, if customers were not satisfied with the products' quality, you can return within 7days with their original states.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Canola oil on Amazon— http://amzn.to/1VkOcaI
For those of you attempting to do this on an electronic item, please don’t soak or rinse in water. You can apply a warm damp towel for the steps that require hot water if necessary, then proceed with the oil on the paper towel.
This is a non toxic method that can be used safely with items for pets, babies and is food safe. This is also a safe method thay will not damage your items like other abrasive products and methods will.
Good luck and I hope this video helps you!
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!











