OEM Supplier for melamine pizza plate for Turkey Factory
OEM Supplier for melamine pizza plate for Turkey Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Adhering to the principle of "quality, service, efficiency and growth", we have gained trusts and praises from domestic and international client for OEM Supplier for melamine pizza plate for Turkey Factory, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Durban , Hungary , Due to the stability of our products, timely supply and our sincere service, we are able to sell our products not only over the domestic market, but also exported to countries and regions, including the Middle East, Asia, Europe and other countries and regions. At the same time, we also undertake OEM and ODM orders. We will do our best to serve your company, and establish a successful and friendly cooperation with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
the new technology for ceramic printing machine.
The advantages:
1) It is able to print on any flat materials, such as ceramic,glass,leather,wood , Aluminum sheet, metal, plastic,pvc, pu, acrylic, textiles ects.
2) It is strong enough, so it could afford the weight of large materials..
3) The shape designed to be very scientific, then it is easy to transport, and it will save transportation costs.
4) We use the best quality uv ink,and can print out any colors.
5) It has 4-8 printheads for your choice, then the speed is very fast.
6) It has a good performance and high resolution 2880*1440dpi.
7) It connects with a computer, so the operation is very easy.
If you’re interested in it, then do feel free to contact with me. Thank you!
Cherry Kang
Skype: yd.printer1
E-mail: osd.2@yottaprinter.com
Tel:+0086-13925228462
WhatsApp/wechat:+8613925228462
QQ:2880635169
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!










