factory low price melamine two tone bowl Wholesale to Bogota
factory low price melamine two tone bowl Wholesale to Bogota Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We also offer product sourcing and flight consolidation services. We've got our personal factory and sourcing office. We can easily present you with almost every style of merchandise linked to our merchandise range for factory low price melamine two tone bowl Wholesale to Bogota, The product will supply to all over the world, such as: Luxemburg , Holland , Congo , We are committed to meet all your needs and solve any technical problems you may encounter with your industrial components. Our exceptional products and vast knowledge of technology makes us the preferred choice for our customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For more information, or to purchase this product, visit www.YumiEcoStore.com or click the link below.
http://www.yumiecostore.com/store/products/yumi-bamboo-all-natural-products/yumi-nature-bamboo-salad-bowl-and-serving-spoon-fork-bundle.htm
The Yumi Nature+ Red Natural Bamboo Salad Bowl with Cover and fork/spoon salad servers are a premier ‘green’ alternative to plastic bowls detrimental to the earth’s health. Comprised from a 100% natural bamboo fiber that is both durable and light, this set is the perfect size for salads, pastas and any other number of delicious options. The inclusion of a fitting lid adds tremendous versatility. Not only will you be able to seamlessly transport your favorite dishes, you’ll also be able to flip the lid over and use it as a cutting board.
Completely free of melamine and petroleum, this Yumi salad bundle is the perfect ‘green’ solution for any home, office or casual restaurant setting. Regardless of whether you’re serving salads, soups or pastas, you’ll have no shortage of options to select from when implementing the Yumi Nature+ Red Natural Bamboo Salad Bowl and servers. Please note that this set is not microwavable safe.
This was a Custom Product Video provided by eAccess Solutions Inc. We are an innovative, full service eCommerce company that quickly adapts to new web technology. For more information on our product videos or for contact information, visit us at http://eaccess.com/graphic_design_media.html or check out our homepage at http://eaccess.com
Affordable Product Video prices with quality always in mind. With over 13 years of experience, we know how to get your products the recognition you’re looking for.
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.











