OEM Manufacturer melamine two tone bowl for Angola Factories
OEM Manufacturer melamine two tone bowl for Angola Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Assume full responsibility to satisfy all needs of our clients; achieve continual advancements by endorsing the expansion of our purchasers; turn into the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of clients for OEM Manufacturer melamine two tone bowl for Angola Factories, The product will supply to all over the world, such as: Bandung , Croatia , Spain , With a wide range, good quality, reasonable prices and stylish designs, our products are extensively used in beauty and other industries. Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Colourful and interactive child’s puzzle tray with cutlery, cup and plate.
Tray, plate, knife, spoon, fork and cup all of the parts slot into place to form a puzzle. Made from melamine and dishwasher safe, this colourful interactive dinner tray from Royal VKB can be used to teach the correct table setting at mealtimes.
Royal VKB offer surprising and innovatively designed products that are both smart and beautiful to use. Their products are based on Dutch thinking and always have a feature that makes your heart beat faster. With Royal VKB products, dealing with food becomes a pleasant and joyful experience that makes you feel proud of who you are and what you do. Royal VKB make food smile at you!
Designed for Royal VKB by Wendy Boudewijns, the puzzle tray is supplied in a gift box.
Available to buy from www.allupandon.co.uk/storage/royalvkb
HIGH SPEED OF 8 TO 10 SHEETS PER MINUTE PRODUCTION.
IT SAVE LOTS OF TIME AND LOTS OF LABOUR.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.










