Hot-selling attractive 6.75inch melamine coaster placemat for Luxembourg Importers
Hot-selling attractive 6.75inch melamine coaster placemat for Luxembourg Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6.75inch Melamine Coasters Placemat |
| Item No. | PT214 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 0.6 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.9 |
| Shipping Weight (kg) | 11 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Assume full accountability to satisfy all demands of our consumers; reach ongoing advancements by endorsing the expansion of our purchasers; come to be the final permanent cooperative partner of clients and maximize the interests of clientele for Hot-selling attractive 6.75inch melamine coaster placemat for Luxembourg Importers, The product will supply to all over the world, such as: Italy , Morocco , Netherlands , We supply skilled service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We focus on every detail of order processing for customers till they have received safe and sound items with good logistics service and economical cost. Depending on this, our products and solutions are sold very well in the countries in Africa, the Mid-East and Southeast Asia. Adhering to the business philosophy of ??customer first, forge ahead', we sincerely welcome clients from at home and abroad to cooperate with us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
Any questions,feel free to contact me.
Email:sales@chinesepacker.com Skype:zhang.tracy6
http://www.chinesepacker.com
Chick here to subscribe us
https://www.youtube.com/channel/UCZO2zKOPk7OImW9HZQpsp6A
Aluminum Foil Tableware Making Machine Disposable Tableware Production Line Manufacturer
Specifications
Disposable Plastic Tableware Production Line
1.CE&ISO standard
2.Temperature digital display
3.Digital system and to
Disposable Plastic Tableware Production Line
The working process as below:
Loading PS foam sheet—heating area (heating by remote infrared ceramic heater)–forming area (vacuum Forming, press forming and synthetically forming) –formed PS foam sheet. Then go to the cutting off machine for final products.
1. It can produce PS foam food box/ container, foam(egg/meat/fruits) tray, hamburger box, bowls and plates etc
2. It adopts temperature digital system and it is convenient for the workers to check the temperature of each heating zone quickly. Also it is easily operate and make more effectively.
3. It adopts Japanese servo motor & drive, Mitsubishi PLC mechanical and electronic integration control, touch screen for operating.
4. It is an all-powerful thermal forming machine with integration of vacuum forming, press forming and synthetical forming.
5. It is widely used for proceesing all kinds of PS foam sheet and packing industry.
6. It is easy to operate and of high efficiency, while it features reliable stability, large forming area, fast speed, highly auotomatic and economic on mampower.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.










