OEM Factory for melamine two tone bowl for Romania Factory
OEM Factory for melamine two tone bowl for Romania Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Innovation, excellent and reliability are the core values of our company. These principles today much more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size business for OEM Factory for melamine two tone bowl for Romania Factory, The product will supply to all over the world, such as: Ottawa , Accra , Chile , We have a excellent team supplying professional service, prompt reply, timely delivery, excellent quality and best price to our customers. Satisfaction and good credit to every customer is our priority. We are sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy with you. We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Visit the leading producer of plastic products and melamine tableware in Thailand! An exclusive interview with Khun Sanan Angubolkul, the Chairman and President of Srithai Superware.
By Pissacha Hemvachiravarakorn
How to Paint Metal Surfaces, DVD Instruction
In Painting Metallic Surfaces Hall introduces various classical approaches for creating the illusion of reflective surfaces, and paints a sterling silver teapot, gold Christmas ornament, pocket watch and silver bowl. Included within the two-hours of oil painting DVD demonstrations are detailed close-up shots of Hall’s traditional brushwork, color mixing techniques and views of his studio as he discusses his paintings at different stages.
“The value of metal is much darker than you think! Metallic surfaces will both reflect and absorb the colors of the neighboring objects and surrounding room. Carefully study the surfaces to discover a rich array of warm and cool colors.”
Hall’s DVD teaching lessons outline the processes that were used by such traditional 19th century painters as Gustave Courbet, Thomas Eakins, Edgar Degas and Edouard Manet. Using a clear and concise teaching approach, Hall reveals the secrets behind creating masterful paintings of metallic surfaces, covering such topics as distilling the form, establishing light and dark value relationships, contrasting warm and cool colors, observing secondary shapes, and suggesting highlights and reflections.
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











