Factory Promotional melamine platters to New Zealand Importers
Factory Promotional melamine platters to New Zealand Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We stick with the theory of "quality first, company first, steady improvement and innovation to satisfy the customers" for the management and "zero defect, zero complaints" as the quality objective. To perfect our provider, we deliver the items together with the fantastic good quality at the reasonable value for Factory Promotional melamine platters to New Zealand Importers, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , United States , Seychelles , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe for more great DIY’s! http://bit.ly/MelanieHam
Check out More Crochet Tutorials! http://bit.ly/Crochettutorials
Check out my Crochet Chevron Pillow Course!
https://melanie-ham.mykajabi.com/store/NtNJbEzh
This is a great slightly slouchy beanie… a great advanced beginner tutorial showing you all the steps! Share with your crochet friends!
Follow me on Social!
Blog: http://www.melaniekham.com/
Facebook: https://www.facebook.com/melaniehamdesigns
Twitter: https://twitter.com/#!/melanieham
Pinterest: http://pinterest.com/melanieham/
Instagram: http://instagram.com/melaniekham
Get a FREE Crochet Pattern when you sign up for my Newsletter!
http://mad.ly/signups/124360/join
WRITTEN INSTRUCTIONS!
http://melaniekham.com/free-slightly-slouchy-crochet-hat-pattern/
The ch 2 does NOT count as a hdc when you are counting your round for THIS pattern as it “usually” would or could in other patterns. It was creating a little gap, so I made this adjustment
Materials
Lionbrand Heartland Yarn (Mine was the color Mount Ranier)
http://amzn.to/1xmUJlD
Size J hook
http://amzn.to/1uYszPz
My other Crochet Beanie Tutorial
Modified Instructions for this hat using CARON SIMPLY SOFT YARN.
http://www.iheartstitching.com/free-slouchy-hat-pattern-with-caron-simply-soft-yarn/
*This contains affiliate links. It costs nothing for you, but helps me to purchase supplies for videos! THANK YOU for the support!
My mailing address
19197 Golden Valley Rd Ste 710
Santa Clarita CA 91387
Ice Cream Plastic Spoons http://bit.ly/Latte_Spoons_Discount
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Ice Cream Plastic Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Ice Cream Plastic Spoons
Please subscribe to our channel
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.









