OEM Customized wholesale melamine butter knife for Detroit Importers
OEM Customized wholesale melamine butter knife for Detroit Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Butter Knife |
| Item No. | FW002 |
| Shape | Knife |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24pcs/box,192pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Height | 0.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.8 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our firm has strived to establish a extremely efficient and stable employees crew and explored an effective excellent command method for OEM Customized wholesale melamine butter knife for Detroit Importers, The product will supply to all over the world, such as: Chicago , Sevilla , Israel , We have top engineers in these industries and an efficient team in the research. What is more, we have our own archives mouths and markets in China at low cost. Therefore, we can meet different inquiries from different clients. Please find our website to check more information from our products.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Our Munch Eco Hero Feeding set is the perfect way for introducing solids to your little one.
All natural and will biodegrade, so no rubbish left for the next generation! Made from Risk Husks which is a by product of the Rice industry unlike bamboo products whereby it is a feeding source for Pandas.
www.munchcupboard.com.
ALL IN ONE DINNERSET – Feeding baby can be difficult especially if you cannot find all the equipment you need. When baby is hungry we wants food Now! This fantastic Baby or Toddler feeding set has it all. A cup with handles for easy useage, a baby plate and spoon, fork, bowl and a non slip mat to stop items slipping off the table. It contains the smoothest baby spoon to encourage your little one to eat. It is perfect as it has everything!
EASY STORAGE due to all the parts being able to be stacked together to make a cute Munch Eco Hero. The little hero that is trying to save the world!
THE PERFECT BABY SHOWER TABLEWARE gift. It is adorable and comes with a great story about what it is made from. It is made from the natural and sustainable rice husks, a by-product of the rice industry. Instead of the rice husks being burnt we now use it to make non plastic kitchenware which is biodegradeable. Whereas plastic does not biodegrade and hurts our environment and animals. Munch Eco Hero’s are made from all natural products. Even the shinny coating is a natural non plastic product.
EASY CLEAN as it is dishwasher safe and withstands temperatures between -22F and 248°F.
A UNIQUE ECO_FRIENDLY BABY PRODUCT. Buy our Munch Eco Hero and help this little hero save the world!
http://restaurantsupplies4u.com/
We sell new on box products and also we offer used restaurant supplies such as: kitchen equipment, glassware, dinnerware, melamine.
Check it out our website if you are looking to buy or sell.
We have great prices, fast shipping and the best customer service.
We have thousand of happy customers that love our website and have found the right item to the right price.
Contact us now!!!
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.










