OEM China High quality melamine cutting board for Detroit Manufacturers
OEM China High quality melamine cutting board for Detroit Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
In order to give you convenience and enlarge our business, we also have inspectors in QC Team and assure you our best service and product for OEM China High quality melamine cutting board for Detroit Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Seychelles , Guyana , Lebanon , Being guided by customer demands, aiming at improving the efficiency and quality of customer service, we constantly improve products and provide more comprehensive services. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation with us. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.thegrommet.com/staybowlizer-mixing-bowl-holder
This bowl stand, discovered by The Grommet, will be your third hand in the kitchen. Staybowlizer firmly secures bowls of all shapes and sizes where they are.
Our toddler loves helping his Daddy with unloading the dishwasher…only the unbreakable plates and bowls…and monitored by mommy and daddy! Thank you for watching!
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.











