Newly Arrival melamine promotional gift for French Manufacturers
Newly Arrival melamine promotional gift for French Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Promotinal Gift |
| Item No. | BW250 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 48sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.3 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We've numerous great employees customers excellent at promoting, QC, and working with kinds of troublesome difficulty inside the generation method for Newly Arrival melamine promotional gift for French Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Brasilia , Canada , America , Our aim is to help customers to make more profits and realize their goals. Through a lot of hard work, we establish a long-term business relationship with so many customers all around the world, and achieve win-win success. We will continue to do our best effort to service and satisfy you! Sincerely welcome you to join us!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Wood filler and wood putty can completely hide holes in stained wood if properly applied. CLICK HERE: http://amzn.to/1OwbiF9 to get the amazing blendable putty Tim Carter of AsktheBuilder.com shows in this video. Use it and you’ll get a perfect finish when using wood putty and carpenters wood filler on stained wood. Some plastic wood filler or other types of compounds contain resins and other chemicals which can create marks in your wood. Wood putty comes in different colors and you can mix them to get the correct color match. Once the hole is filled, put one additional layer of stain on the entire piece and you won’t be able to see where the holes used to be. Watch this AsktheBuilder.com video for more details.
Sign up NOW for Tim’s FREE weekly newsletter at: http://go.askthebuilder.com/NewsletterSignupNow
Discover more information at askthebuilder.com:
http://www.askthebuilder.com/how-to-fill-wood-cracks/
http://www.askthebuilder.com/woodpecker-damage/
http://www.askthebuilder.com/fill-holes-in-hardwood-floor/
http://www.askthebuilder.com/repairing-carpenter-bee-damage/
It’s hard to eat less when your plate isn’t cooperating. Meet HALVED, a tongue in cheek dinnerware set that is funny and useful.
HALVED is exactly what it is- a ceramic plate, mug and bowl set that has been halved.
It comes in 5 colours- green, blue, yellow, white and brown (only 3 colours shown).
We’ve launched HALVED project on Kickstarter, so if you’re interested, go to our kickstarter page and help us fund it.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.











