High reputation for melamine platters for Panama Manufacturers
High reputation for melamine platters for Panama Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We support our buyers with ideal high quality products and high level service. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we have gained rich practical experience in producing and managing for High reputation for melamine platters for Panama Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Zurich , Yemen , As an experienced factory we also accept customized order and make it same as your picture or sample specifying specification and customer design packing. The main goal of the company is to live a satisfactory memory to all the customers,and establish a long term win-win business relationship. For more information,please contact us. And it's our great pleasure if you like to have a personally meeting in our office.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe to Happy Funny Kids Toys Pretend Play: https://www.youtube.com/channel/UCquMFVZvpf8eczgNSnCgYlw?sub_confirmation=1
Play Foam Ice Cream Kinetic Sand Cup Surprise Toys Sofia the First Paw Patrol Minions Disney Pixar https://youtu.be/GNT0ee2zotk
More videos from Happy Funny Kids Toys Pretend Play:
Learn Colors with Play Foam Happy Smiley Faces Surprise Eggs Owl Hulk Disney Pixar Cars Peppa Pig HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=csHXc3qW3uA
Learn Colors with Play Doh Doraemon Fruits & Vegetables Pineapple Eggplant pomegranate Carrot Molds HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=-6Xy5JKKY7U
Learn Colors and Shapes with Play Doh Balls Fun & Creative for Kids Kinder Eggs Surprise Toys HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=vPQ72s7ZMnI
Learn Colors with Play Doh Doraemon Ice Cream Popsicle Car Pumpkin Bus Bicycle Molds Fun for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=nLB9Hc8c71s
Learn Colors for Kids with Play Foam Ice Cream Surprise Toys Lightning McQueen Disney Mini Friends HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=n3ds3sNnFi8
Learn Colors with Kinetic Sand Ice Cream Play Doh Doraemon Football Reindeer Boat Molds Fun for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=uNNEX6xTD_g
Learn Colors with Play Doh Puppy Horse Fish Dolphin Molds fun Creative for Kids Kinder Surprise Eggs HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=eA8BmaKhds4
Learn Colors & Numbers with Play Doh Ice Cream Popsicle Fun & Creative for Kids Surprise Chupa Chups HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=bwno7O8vj-s
Learn Colors with Play Doh Almonds Nuts Cat Paw Patrol Baby Bottle Peppa Pig Dinosaur Fun for Kids HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=iBhT3hVpj8w
Learn Colors & Numbers with Play Foam Surprise Toys Yowie Crag Kinder Egg Shopkins HD
https://www.youtube.com/edit?o=U&video_id=herS6JWSzOg
Music from YouTube audio library https://www.youtube.com/audiolibrary/music
Night at the Dance Hall by Twin Musicom is licensed under a Creative Commons Attribution licence (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)
Source: http://www.twinmusicom.org/song/309/night-at-the-dance-hall
Artist: http://www.twinmusicom.org
Colors sound used in this video is from
http://freesound.org/people/margo_heston/
Licensed under the Attribution License http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
This beer mug from Core Glassware is designed to meet the needs of your high traffic restaurant or bar and meet the needs of your budget.
View this product: http://www.webstaurantstore.com/core-16-oz-beer-mug-12-case/553625.html
Featuring a sturdy handle and a thick base, this mug is durable and practical. Its classic shape adds style to any bar service.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!











