New Arrival China melamine soap dish to Australia Manufacturer
New Arrival China melamine soap dish to Australia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Triangle Melamine soap dish |
| Item No. | PT223 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We have been ready to share our knowledge of internet marketing worldwide and recommend you suitable merchandise at most aggressive rates. So Profi Tools present you very best price of money and we are ready to develop alongside one another with New Arrival China melamine soap dish to Australia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , Indonesia , Israel , Establish long term and win-win business relationships with all our customers, share the success and enjoy the happiness of spreading our products to the world together. Trust us and you will gain more. Please feel free to contact us for more information, we assure you of our best attention at all times.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
To learn more about the Stainless Steel Mixing Bowl with Stand featured in this video, please click here:
http://browncookie.com/products/stainless-steel-mixing-bowl-with-stand
To visit our website, please click here:
http://www.browncookie.com
Product Description
The mixing bowl has a perfectly round bottom, perfect for quickly incorporating ingredients with a whisk or a beater.
The solid rubber stand holds the round bottom bowl in place during mixing. The bowl will not rotate or tilt when placed on the stand.
The stand also allows the mixing bowl to be tilted at any angle to meet your presentation needs.
Measurements: 10.5 inches (Diameter), 8.5 inches (Inner Diameter) and 5.25 inches (Height, when placed on the rubber stand)
This Stainless Steel Mixing Bowl with Stand is made exclusively for us by Metier Atelier, a fine kitchenware brand found in luxury department stores like Lane Crawford, CK Tang and Takashimaya. These fine products are now brought to you in the USA exclusively by Browncookie.com, an authorized distributor of Metier Atelier.
It's really lucky to find such a professional and responsible manufacturer, the product quality is good and delivery is timely, very nice.











