Massive Selection for melamine cutting board for Azerbaijan Factories
Massive Selection for melamine cutting board for Azerbaijan Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
owing to excellent assistance, a variety of top of the range items, aggressive costs and efficient delivery, we take pleasure in a very good standing amongst our shoppers. We've been an energetic corporation with wide market for Massive Selection for melamine cutting board for Azerbaijan Factories, The product will supply to all over the world, such as: Tanzania , United Kingdom , Philadelphia , Our company follows laws and international practice. We promise to be responsible for friends, customers and all partners. We would like to establish a long-term relationship and friendship with every customer from all over the world on the basis of mutual benefits. We warmly welcome all old and new customers to visit our company to negotiate business.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Welcome to The National, the flagship nightly newscast of CBC News
»»» Subscribe to The National to watch more videos here: https://www.youtube.com/user/CBCTheNational?sub_confirmation=1
Voice Your Opinion & Connect With Us Online:
The National Updates on Facebook: https://www.facebook.com/thenational
The National Updates on Twitter: https://twitter.com/CBCTheNational
The National Updates on Google+: https://plus.google.com/+CBCTheNational
»»» »»» »»» »»» »»»
The National is CBC Television’s flagship news program. Airing seven days a week, the show delivers news, feature documentaries and analysis from some of Canada’s leading journalists.
Better Catering Business in Europe… Thanks to Thai Innovation
WaveMe™, a new-formula, microwaveable powdered melamine compound, is the answer to European caterer’s important business requirements.
SCG Chemicals takes another step ahead with the innovative WaveMe™ (Microwaveable Melamine Compound). Tableware made from WaveMe™ can go right into the microwave without discoloration. It’s convenient, durable, and time-saving; no need to transfer food from one dish to another before serving, thus giving a new level of efficiency and style to caterers, hotels and restaurants in Europe.
“I have been in the catering business for a long time. I import melamine tableware of my own design from Thailand, and it has added great improvements to my catering business. Microwaveable melamine tableware has helped make my business so much more successful, stable and stronger that I won’t be surprised if I take the leading position in the market soon.”
Mr. Theo Truyts
Managing Director of Truyts Imports
Business partner of Srithai Superware
SCG Chemicals has never stopped inventing and developing innovations.
We are proud to be a good partner and help our clients use innovation to drive their business success
Mr. Cholanat Yanaranop, President, SCG Chemicals
Microwaveable Melamine Compound is an innovative product from the SCG Chemicals team. It is the raw material used for tableware that can be microwaved many times. It affords no discoloration and no burning even at up to 1,000-watts for three minutes in the microwave oven. WaveMe™ conforms to the European Economic Community’s 2002/72/EC Commission Directive.
If you are looking for a partner in developing new ways to bring your business to another level of success, SCG Chemicals is ready to work with you in building a brilliant future for your company.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!










