Manufacturing Companies for Heart shaped plate Export to Israel
Manufacturing Companies for Heart shaped plate Export to Israel Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5.5inch Melamine Heart shaped Plate |
| Item No. | PT001 |
| Shape | Heart |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 17 cm |
| Height | 1.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Innovation, excellent and reliability are the core values of our firm. These principles today more than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size corporation for Manufacturing Companies for Heart shaped plate Export to Israel, The product will supply to all over the world, such as: French , Indonesia , Poland , Based on products with high quality, competitive price, and our full range service, we have accumulated professional strength and experience, and we have built up a very good reputation in the field. Along with the continuous development, we commit ourselves not only to the Chinese domestic business but also the international market. May you moved by our high quality products and passionate service. Let's open a new chapter of mutual benefit and double win.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Araven’s totally airtight silicone lids help keep
food fresh for longer. Low microbiological
load, low levels of oxidation and keeping the
texture, aroma and flavor of food are their main
advantages.
Thanks to the flexibility of this material these
lids are universal and can be used for all
types of containers of the same GN size
regardless of the material with which they are
made. They can be used with polycarbonate,
polypropylene, melamine, porcelain, stainless
steel, etc. Their transparency allows the food
stored inside to be identified.
More info: www.araven.com
WHERE ELSE YOU CAN FIND US:
Facebook: www.facebook.com/aravenhoreca
Twitter: www.twitter.com/araven_fs
Linkedin: www.linkedin.com/company/araven
The StayPut by Isagi new Anti-Slip Tray is put through its paces on a moving turntable brought to you by Practical SurfaceWare.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











