Manufacturer of melamine platters for Maldives Factories
Manufacturer of melamine platters for Maldives Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We're also concentrating on improving the things administration and QC program to ensure we could maintain terrific gain from the fiercely-competitive company for Manufacturer of melamine platters for Maldives Factories, The product will supply to all over the world, such as: Pretoria , Mozambique , Macedonia , We always adhere to follow the honesty, mutual benefit, common development, after years of development and the tireless efforts of all staff, now has perfect export system, diversified logistics solutions, comprehensive meet customer shipping, air transport, international express and logistics services. Elaborate one-stop sourcing platform for our customers!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I created this video using my Logitech Pro 9000 webcam software. Another Goodwill find, Japanese serving trays
Anny’s Plastic Tableware is a reputed Manufacturer & Supplier Of best Disposable Plastic tableware and packaging. http://www.annysplastictableware.com supply aluminum foil rolls, foil airline lunch boxes, foil bakery pans, foil take-out containers, plastic disposable plates and bowls, promotion imprinted plastic cups and glasses, wedding plastic tableware, plastic dessert cups, disposable plastic flatware etc. We also provide custom-made products.For more details visite : http://www.annysplastictableware.com
We’d love to hear from you!
Tel: +86-579-87654106
Email: sales@annysplastictableware.com
Add: Room 203, Unit 2, Building 3, TIANYIJIAYUAN, Xi’nan Rd, Wuyi County, Zhejiang
Province, China.
Let’s connect with us
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!










