Manufacturer of melamine kids dinnerware Wholesale to Puerto Rico
Manufacturer of melamine kids dinnerware Wholesale to Puerto Rico Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We are also focusing on enhancing the things administration and QC program in order that we could keep fantastic advantage within the fiercely-competitive enterprise for Manufacturer of melamine kids dinnerware Wholesale to Puerto Rico, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Greek , Czech Republic , Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Contact: Ms Linda Liu
Email:gbllinda@hotmail.com
MP:+86-18865650128
SKYPE: linda-82132006
QQ: 20579250
http://www.foam-container-machine.com
PS foam tableware machine/PS food plate machine
PS/EPS fully auto forming and cutting machine can form PS/EPS foam box, tray, plate, container, egg box etc. by changing moulds. We will design mould according to your sample and requirements, and can also put your company LOGO on the mould. It is fully automatic. Forming, cutting and stacking are done in the same machine.
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.










