Manufacturer of melamine gift ashtray for Dubai Factories
Manufacturer of melamine gift ashtray for Dubai Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Round Melamine Promotional Gift Ashtray |
| Item No. | AT056 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Gaining purchaser gratification is our company's aim eternally. We're going to make great initiatives to create new and top-quality products, satisfy your exclusive prerequisites and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale solutions for Manufacturer of melamine gift ashtray for Dubai Factories, The product will supply to all over the world, such as: Sweden , Stuttgart , Mecca , Being guided by customer demands, aiming at improving the efficiency and quality of customer service, we constantly improve products and provide more comprehensive services. We sincerely welcome friends to negotiate business and start cooperation with us. We hope to join hands with friends in different industries to create a brilliant future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We needed more storage in Claire’s room. We came up with a cubby shelf of nine cubbies in a three by three grid. Each cubby holds an eleven inch fabric box. I found I could build this project with one piece of 4 by 8 plywood. I start by cutting out the pieces for the cabinet carcass. Then I glued and nailed the pieces together starting from the inside working outward. I cut a rabbet for the back, and attached the back, which gives the piece great rigidity. Next I made the top cap. This consists of a frame with a piece of plywood in the center. The function of the top cap is to hide the ends of the plywood sides. Next I made the base. This consists of a frame on four legs. The frame is mitered with biscuit joints. The four legs are turned on the lathe. I attached the base to the carcass with screws. The whole things was sanded and painted. The fabric boxes fit perfect.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!











