factory customized melamine promotional gift for Croatia Factories
factory customized melamine promotional gift for Croatia Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Promotinal Gift |
| Item No. | BW250 |
| Shape | Square |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 48sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14 cm |
| Width | 14 cm |
| Height | 4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.3 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we'll build a prosperous future together with your esteemed organization for factory customized melamine promotional gift for Croatia Factories, The product will supply to all over the world, such as: Lithuania , Paris , Philippines , We are always creating new technology to streamline the production, and provide goods with competitive prices and high quality! Customer satisfaction is our priority! You can let us know your idea to develop unique design for your own model to prevent too much similar parts in the market! We will offer our best service to satisfy all your needs! Please contact us right away!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Information or to Buy: http://www.qvc.com/.product.H206023.html?cm_ven=YT&cm_cat=AU&cm_pla=JANETREACY_20150806_L5tFCCo3UpM&cm_ite=DEC_PRODUCTDETAIL_H206023
1-800-455-8838, item# H206023
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
The factory workers have rich industry knowledge and operational experience, we learned a lot in working with them,we are extremely grateful that we can encount a good company has excellent wokers.










