Manufacturer of 8inch Melamine Fruit Plate Export to Albania
Manufacturer of 8inch Melamine Fruit Plate Export to Albania Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
Innovation, excellent and reliability are the core values of our business. These principles today extra than ever form the basis of our success as an internationally active mid-size company for Manufacturer of 8inch Melamine Fruit Plate Export to Albania, The product will supply to all over the world, such as: Swaziland , Haiti , Mexico , We are in continuous service to our growing local and international clients. We aim to be worldwide leader in this industry and with this mind; it is our great pleasure to serve and bringing the highest satisfaction rates among the growing market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Website login karey :www. skengineers.info www.skindustries.info
CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, 09456624895
Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K ENGINEERS
102 GARDEN CITY
OPP PAWAN VIHAR,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP
http://www.smallscaleindustries.in
https://www.youtube.com/user/skengineersbly
http://skengineersmachine.tradeindia.com
https://www.facebook.com/skengineersbly
Just watch, if interested. To see what the top of my SNES looked like when I first got it, watch http://www.youtube.com/watch?v=SFeBd_2Y3OQ
THE INFORMATION IN THIS VIDEO IS NOT GIVEN WITH ANY GUARANTEE. I AM NOT RESPONSIBLE FOR ACCIDENTS INVOLVING CHEMICAL BURNS OR ANY OTHER LIABILITIES.
That being said, I did experience some oxidation reaction burning on my finger on my first attempt. My skin turned white where the chemical burn was happening, and it felt somewhere between burning and tingling. At first, I thought I just had dried cornstarch on my fingers and tried to wash it off. The white color would NOT come off.
I filled a bowl with warm water and added baking soda to neutralize the chemical, and soaked my fingers in it. Within 5 minutes most of the white was gone, and all the pain was gone. Within 15-20 minutes, ALL the white was gone.
KEEP THIS IN MIND!
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.











