Manufacturer for Melamine serving tray for Vietnam Factory
Manufacturer for Melamine serving tray for Vietnam Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We now have a highly efficient crew to deal with inquiries from clients. Our intention is "100% shopper pleasure by our merchandise quality, price tag & our staff service" and take pleasure in a very good standing amongst purchasers. With quite a few factories, we can easily provide a wide vary of Manufacturer for Melamine serving tray for Vietnam Factory, The product will supply to all over the world, such as: Paris , UAE , Liverpool , Selling our products causes no risks and brings high returns to your company instead. It is our consistent pursuit to create value for clients. Our company is looking for agents sincerely. What are you waiting for? Come and join us. Now or never.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Comparing the manufacturing of a furniture with various kinds of panels. First with melamine panels, second with fancy veneered panels. Finally with new Shinnoki panels.
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.











