Low price for christmas melamine dinnerware to Eindhoven Manufacturer
Low price for christmas melamine dinnerware to Eindhoven Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We also provide item sourcing and flight consolidation solutions. We have now our very own manufacturing facility and sourcing place of work. We could provide you with nearly every kind of merchandise associated to our merchandise variety for Low price for christmas melamine dinnerware to Eindhoven Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Plymouth , Albania , Denver , Our items are widely recognized and trusted by users and can meet continuously changing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Just a review video covering some of the molds I used for making my resin pieces, plus show-offs of some finished pieces from the molds. Look below for links to where I bought them.
Batman: http://www.amazon.com/gp/product/B00JPIQSEU?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Serenity: http://www.thinkgeek.com/product/1867/?srp=5
Skull and Crossbones: http://www.amazon.com/gp/product/B0014A6BY4?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Gummy Bear: http://www.thinkgeek.com/product/ee56/?srp=2
Tetris: http://www.amazon.com/gp/product/B008NZHFPM?psc=1&redirect=true&ref_=oh_aui_detailpage_o03_s00
Loot Crate Marvel: http://www.amazon.com/Marvel-Avengers-Cube-Tray-Crate/dp/B015T7YDUG
Dr. Who: http://www.thinkgeek.com/product/f247/?srp=1
Star Trek: http://www.amazon.com/gp/product/B00KWBHH2Q/ref=pd_lpo_sbs_dp_ss_1?pf_rd_p=1944687582&pf_rd_s=lpo-top-stripe-1&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B00FS1S3CS&pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_r=1QDNJ581CCA1VGXDTY0F
Places to find me:
+Website: www.foxbones.com
+Etsy: https://www.etsy.com/shop/FoxBonesStudio
+Facebook: https://www.facebook.com/safetypinner/
+Instagram: @SafetyPinner
+Snapchat: fallingaction
+Periscope: @SafetyPinner
+Crafty Amino: @SafetyPinner
Music: “Der Kleber Sting” by Kevin MacLeod, www.incompetech.com
VERSACE DINNERWARE SALE WE SHIP WORLDWIDE PAYPAL WELCOME INSTAGRAM: versace.sale
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.











