Leading Manufacturer for melamine two tone bowl for Sudan Manufacturers
Leading Manufacturer for melamine two tone bowl for Sudan Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Round Melamine Two Tone Bowl |
| Item No. | BW256 |
| Shape | Round |
| Body Color | White/Off White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Our advancement depends over the superior machines, exceptional talents and continually strengthened technology forces for Leading Manufacturer for melamine two tone bowl for Sudan Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , United Kingdom , Indonesia , After 13 years of researching and developing products, our brand can represent wide range of products with outstanding quality in world market. We have completed big contracts from many countries such as Germany, Israel, Ukraine, United Kingdom, Italy, Argentina, France, Brazil, and so on. You probably feel secure and satisfy when copperate with us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Website login karey :wwwsmallscaleindustries.in wwwskengineers.info CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, …
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7780204?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-095133
Margaritaville Reversible Surfboard Cutting Board
Hang ten at home with this islandinspired board. Slice the limes and line up the shots, or carve out a tubular snack at the bar. With the…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #095133
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.











