Factory Free sample melamine mixing bowls Supply to Norwegian
Factory Free sample melamine mixing bowls Supply to Norwegian Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Factory Free sample melamine mixing bowls Supply to Norwegian, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , Borussia Dortmund , Thailand , After years' creating and developing, with the advantages of trained qualified talents and rich marketing experience, outstanding achievements were gradually made. We get good reputation from the customers due to our good solutions quality and fine after-sale service. We sincerely wish to create a more prosperous and flourishing future together with all the friends home and abroad!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Automated 5 bowl hardware counting packaging machine with bucket chain conveyor operator stations
Hardware counting packing machine with 5 bowls
Application:
It is applicable to industry product’s counting and packing automatically. Such as screws, bolts, nuts, fasteners, small hardware or plastic, wooden products.
Technical Parameters:
Model YX-SPM005
Capacity 20-50bags/min
Counting range customize according to requirements
Bag size Width: 30-130mm,Length: 30-145mm or customize
Sealing type back side sealing
Voltage 220V/50-60HZ or customize
Power 3KW
Packing material opp/pe, opp/cpp, al/pe or other plastic film
Machine dimension (L)2800*(W)1600*(H)1450mm
Features:
1.The vibration bowl, linear vibration unit and precise counting control unit are customize according to the products.Ensure precision counting quantity of each bag.
2.Misubishi PLC control, and there is Chinese and English human-machine operation interface,it is easy to operate. High degree of automation.
Hardware counting packing machine with 5 bowls
Our Factory since 1992 has been manufacturing the cosmetic&food making and packaging machinery.In these field we have the experience rich enough to solve the questions encountered by our customers from both home and abroad.
For more information about penglai packaging, please visit our website at http://penglaipacking.com
SHENZHEN PENGLAI INDUSTRIAL CORPORATION LIMITED
Contact:Michael Peng Skype: penglaichina Email: penglaipacking@gmail.com whatsapp:+86-15012795261
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.











