Hot Selling for melamine dog bowl Supply to Berlin
Hot Selling for melamine dog bowl Supply to Berlin Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
abide by the contract", conforms on the market requirement, joins within the market competition by its superior quality likewise as provides far more comprehensive and great company for shoppers to let them develop into huge winner. The pursue on the corporation, is definitely the clients' gratification for Hot Selling for melamine dog bowl Supply to Berlin, The product will supply to all over the world, such as: San Diego , Luxemburg , Slovak Republic , We have many years' experience in hair product production, and our strict QC Team and skilled workers will ensure that we give you top hair products with the best hair quality and workmanship. You will get successful business if you choose to cooperate with such a professional manufacturer. Welcome your order cooperation!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
In China, we have many partners, this company is the most satisfying to us, reliable quality and good credit, it is worth appreciation.











