2 Years’ Warranty for melamine divided plate for Sydney Factory
2 Years’ Warranty for melamine divided plate for Sydney Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.375inch Melamine kids divided Plate |
| Item No. | PT207 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Kids |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 24 cm |
| Width | 21 cm |
| Height | 2.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The client satisfaction is our primary concentrate on. We uphold a consistent level of professionalism, top quality, credibility and service for 2 Years’ Warranty for melamine divided plate for Sydney Factory, The product will supply to all over the world, such as: New Delhi , Lisbon , Angola , We insist on "Quality First, Reputation First and Customer First". We are committed to providing high-quality products and good after-sales services. Up to now, our products have been exported to more than 60 countries and areas around the world, such as America, Australia and Europe. We enjoy a high reputation at home and abroad. Always persisting in the principle of "Credit, Customer and Quality", we expect cooperation with people in all walks of life for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Watch the Krylon Spraydown to see Mark & Theresa Clement search a garage sale for items to refinish & use to redecorate their patio using only ColorMaster Paint + Primer & with only $100 to spend. To learn more about the Krylon Spraydown, visit www.krylon.com/projects/krylon-spraydown/color-it-yours
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.











