Hot-selling attractive price melamine tumblers to Casablanca Factory
Hot-selling attractive price melamine tumblers to Casablanca Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our firm since its inception, normally regards item top quality as company life, constantly make improvements to generation technology, improve product excellent and repeatedly strengthen organization total good quality management, in strict accordance with the national standard ISO 9001:2000 for Hot-selling attractive price melamine tumblers to Casablanca Factory, The product will supply to all over the world, such as: Finland , Germany , Tanzania , With a team of experienced and knowledgeable personnel, our market covers South America, the USA, the Mid East, and North Africa. Many customers have become our friends after good cooperation with us. If you have the requirement for any of our products, please contact us now. We are looking forward to hearing from you soon.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Watch the Krylon Spraydown to see Mark & Theresa Clement search a garage sale for items to refinish & use to redecorate their patio using only ColorMaster Paint + Primer & with only $100 to spend. To learn more about the Krylon Spraydown, visit www.krylon.com/projects/krylon-spraydown/color-it-yours
Excellent kitchen cookware with revolutionary ceramic non-stick coating with extra resistance to high temperatures, heat shocks and mechanical wear and a glass/stainless steel cover with an aperture for steam. Cookware ecoPRESTO is environmentally friendly, and its manufacture is environmentally sound. Suitable for gas, electric and vitro-ceramic cookers. Dishwasher safe. 3-year warranty.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!










