Hot-selling attractive price melamine soup bowl for Cologne Manufacturers
Hot-selling attractive price melamine soup bowl for Cologne Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Round Melamine Soup Bowl |
| Item No. | BW286 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 20.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.4 |
| Shipping Weight (kg) | 9.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for Hot-selling attractive price melamine soup bowl for Cologne Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Muscat , Las Vegas , Denver , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we have gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Excellent for protecting pans with non-stick coating stored in the kitchen. The pans are protected against scratching when put into one another (stacked). Suitable for ř 24 to 32 cm pans as well as for other types of cookware with similar dimensions. Made of resistant synthetic fabric. Do not use in hot or soiled cookware. Do not use as a pad under hot cookware. 3-year warranty.
Website login karey :www. skengineers.info www.skindustries.info
CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, 09456624895
Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K ENGINEERS
102 GARDEN CITY
OPP PAWAN VIHAR,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP
http://www.smallscaleindustries.in
https://www.youtube.com/user/skengineersbly
http://skengineersmachine.tradeindia.com
https://www.facebook.com/skengineersbly
This company has the idea of "better quality, lower processing costs, prices are more reasonable", so they have competitive product quality and price, that's the main reason we chose to cooperate.











