Good Quality for melamine platters to Cambodia Importers
Good Quality for melamine platters to Cambodia Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16inch Melamine Oval Plate |
| Item No. | PT045 |
| Shape | Oval |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 41 cm |
| Width | 41 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.4 |
| Shipping Weight (kg) | 7.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We are committed to providing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Good Quality for melamine platters to Cambodia Importers, The product will supply to all over the world, such as: Turkmenistan , Amsterdam , Slovak Republic , We've more than 10 years exported experience and our products and solutions have expored more than 30 countries around the word . We always hold the service tenet Client first,Quality first in our mind,and are strict with product quality. Welcome your visiting!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
John from http://www.discountjuicers.com/ compares and explains the differences between the different Omega horizontal single auger juicers. In this episode you will discover what similarities these juicers share, and what exactly makes them different. You will learn which juicer is the easiest to use, and which will make the most yield. You will also learn which produce items these style juicers are best at juicing, and which produce items they do not juice so well. After watching this episode, you will know which Omega horizontal single auger juicer is right for you if this is the style juicer you wish to purchase.
To learn more and purchase the Omega 8004:
http://www.discountjuicers.com/omega8004.html
To learn more and purchase the Omega 8007:
http://www.discountjuicers.com/omega8007.html
To learn more and purchase the Omega NC800:
http://www.discountjuicers.com/omeganc800.html
The factory can meet continuously developing economic and market needs, so that their products are widely recognized and trusted, and that's why we chose this company.











