Hot-selling attractive price melamine kids bowl to Philippines Factories
Hot-selling attractive price melamine kids bowl to Philippines Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
To fulfill the customers' over-expected satisfaction , we have now our strong crew to provide our greatest general assistance which incorporates promoting, gross sales, planning, creation, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for Hot-selling attractive price melamine kids bowl to Philippines Factories, The product will supply to all over the world, such as: Pakistan , Dubai , Grenada , Our products are widely recognized and trusted by users and can meet continuously developing economic and social needs. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Website login karey :www. skengineers.info www.skindustries.info CUSTOMER CARE 08081308899,09319414137, 09058844721 09319933241, …
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.










