Customized Supplier for melamine kids mug to New Zealand Manufacturer
Customized Supplier for melamine kids mug to New Zealand Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 150ml Melamine Kids Mug |
| Item No. | CP011 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 100pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.8 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Just about every member from our large efficiency income crew values customers' wants and enterprise communication for Customized Supplier for melamine kids mug to New Zealand Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , Slovakia , Tanzania , Actually need to any of those objects be of interest to you, make sure you allow us to know. We'll be delighted to present you a quotation on receipt of one's comprehensive specs. We've our individual specialist R&D enginners to meet any of the requriements, We look forward to receiving your enquires soon and hope to have the chance to work together with you inside the future. Welcome to take a look at our organization.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Please watch: “How to paint plastic car parts to enhance performance”
-~-~~-~~~-~~-~-
How to paint candy apple red or any other colour candy using only spray cans.. Its my submission into the Mighty Car Mods video competition and I would not have started this channel if it wasnt for them.
It was a pretty easy job and got really good results. It may not be the ideal way to use these products but its a good finish so shutup. Thanks
Ref:
www.vgautopaints.com.au
www.ppc.au.com/access_minisprayers.htm
www.alsacorp.com/
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!










