Hot-selling attractive price melamine bowl with handle for Seattle Importers
Hot-selling attractive price melamine bowl with handle for Seattle Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Two Tone Melamine Bowl with handle |
| Item No. | BW270 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 26.5 cm |
| Height | 13.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | with anti-slip bottom rubber |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.2 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We emphasize enhancement and introduce new solutions into the market just about every year for Hot-selling attractive price melamine bowl with handle for Seattle Importers, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , Provence , Angola , With the aim of "compete with good quality and develop with creativity" and the service principle of "take customers' demand as orientation", we will earnestly provide qualified products and solutions and good service for domestic and international customers.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Ideally suited for anyone setting up a new home, this all-in-one kitchen set from Everwel consists of 101 pieces. Made of superior quality stainless steel, this extremely strong and durable set will not have dents or bend.
Visit us to know more:- http://bit.ly/1x0Xi1f
https://www.mercatoantiques.com
Handmade in Italy, The Arcaica serving bowls and platter set is based on a 15th century design. Four aqua leaves are spaced equally around the bowl with a more complex design in between. The simple, fresh nature of this pattern looks at home in both modern and traditional settings.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.











