Hot-selling attractive melamine tumblers for London Factories
Hot-selling attractive melamine tumblers for London Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We thinks what prospects think, the urgency of urgency to act from the interests of a client position of theory, allowing for greater high-quality, reduced processing costs, rates are much more reasonable, won the new and previous consumers the support and affirmation for Hot-selling attractive melamine tumblers for London Factories, The product will supply to all over the world, such as: Peru , Chile , America , We've got constantly insisted on the evolution of solutions, spent good funds and human resource in technological upgrading, and facilitate production improvement, meeting the wants of prospects from all countries and regions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
CNCROi.com offers a host of custom products and production techniques, in this case, we’ll review imagery options for wood lamacoid / lamicoid engraving.
We care a custom CNC shop with lots of production equipment including an Austrian wide-format Trotec Speedy 400 flexx CNC laser and ShopBot CNC router.
CNCROi.com is a professional custom CNC shop with clients worldwide that can design, engrave, etch, mark, anneal and cut any material for any application in addition to custom design / build solutions.
If you want something CUSTOM by a passionate company that lives and breaths CUSTOM, you want CNCROi.com to make it for you!
We have a full online e-commerce section with model kits and shape ideas as well as a blog with over two thousand articles showcasing our capabilities.
Visit us at CNCROi.com for a free no-obligation quote.
RazorTV goes point blank on China-made dairy products sold in Singapore which was found to be melamine-contaminated. The tainted milk scandal originated in China but the incident turned into a global scare, as more countries ban imports and retailers unilaterally take China milk products off the shelves.
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.











