Hot-selling attractive Melamine serving tray to Bangkok Manufacturers
Hot-selling attractive Melamine serving tray to Bangkok Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 20inch Melamine Rectangle Tray with Handle |
| Item No. | TR078 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,6pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 50.5 cm |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 4.9 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in high quality, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will continue to serve outdated and new consumers from home and overseas whole-heatedly for Hot-selling attractive Melamine serving tray to Bangkok Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Bogota , Puerto Rico , Cologne , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, please click the button to acquire additional nformation.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Before and after painting my kitchen cabinets high gloss white with Valspar Ultra Paint + Primer from Lowes. Alright, there is no before and after, but you can see what it looks like before it is painted white by seeing the parts that have not been painted yet. I went with high gloss for wipe ability.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.











