Professional High Quality melamine kids bowl for Tajikistan Manufacturers
Professional High Quality melamine kids bowl for Tajikistan Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
We now have a highly efficient crew to deal with inquiries from clients. Our intention is "100% shopper pleasure by our merchandise quality, price tag & our staff service" and take pleasure in a very good standing amongst purchasers. With quite a few factories, we can easily provide a wide vary of Professional High Quality melamine kids bowl for Tajikistan Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Maldives , Bahrain , Bangkok , We have got constantly insisted on the evolution of solutions, spent good funds and human resource in technological upgrading, and facilitate production improvement, meeting the wants of prospects from all countries and regions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Original post on our site with additional information, details & comments: http://www.thewoodwhisperer.com/videos/are-you-a-maker-or-a-woodworker/
Welcome to the first in a new series of live shows called TWW Live! The latest news, reviews, and your projects and questions.
Giveaways
- Last Month’s Winners: Janet B. (Festool CT36 Vac and ETS150 Sander) and Brian R. (3M Safety Bundle)
- This Month’s Giveaway, Enter Now: http://www.amazon.com/gp/product/B00D4NPPO6/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B00D4NPPO6&linkCode=as2&tag=thewoodwhispe-20&linkId=YPCBBL22PNEOU6WD
Arbortech Mini Grinder: http://www.amazon.com/gp/product/B00455R1HG/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B00455R1HG&linkCode=as2&tag=thewoodwhispe-20&linkId=2KKANKIQXQU5XGTO
Fuji Mini-Mite3 Turbine HVLP: http://www.amazon.com/gp/product/B00D4NPPO6/ref=as_li_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=390957&creativeASIN=B00D4NPPO6&linkCode=as2&tag=thewoodwhispe-20&linkId=YPCBBL22PNEOU6WD
News/Announcements
- The Great Bessey/Lowes Feeding Frenzy of 2014: Ryan Royal gets the “no-prize.” He picked up $1032 worth of clamps for just $200!
Featured Project
- Anna’s Hope Chest by Steve Boudreau: http://www.thewoodwhisperer.com/viewer-projects/annas-hope-chest
- Submit Your Project: http://www.thewoodwhisperer.com/contact/submit-your-project
Kickback
- Chuck Hampton wonders if we need another video series that shows projects and answers questions.
- Chris is trying to decide if he’s a Maker or a Woodworker, after reading this Nerdist article: http://www.nerdist.com/2014/06/mythbusters-adam-savage-has-made-it-cool-to-be-creative-again
- Ashley has some insightful thoughts about what makes a Maker a Maker.
In Case you Missed It
- Bill Doran – Leatherman Pouch: https://www.youtube.com/watch?v=SbJHpnEeekU
- Adam Savage – Why We Make: https://www.youtube.com/watch?v=_otrgJ8Lmx4
Gear Up!
- Check out the new SENCO FinishPro 21LXP 21 gauge brad nailer: http://www.senco.com/ToolDetails.aspx?c=1&k=8M0001N
Learnin’ Time
- Woodworks Season V: http://www.djmarks.com/product-category/seasons
In the Shop
- A beautiful jewelry box collaboration project with Gary Rogowski.
- Bending forms for the Morris Chair.
Q&A
- WatchingDragon – “How do you cut wood for a wooden tankard with only hand tools?”
- Jonathan – “When burning wood scraps, are there any types that are dangerous?”
- Eric – “Suggestions for a good cheap readily-available wood for a beginning woodworker?
- Matt – “Have you ever had the problem that you spend the majority of time building things for the shop?”
- JC – “Any suggestions for finishes for children’s toys?”
Tune in to the next show on Wednesday, July 2nd at 1pm Eastern!
The Wood Whisperer is education and entertainment for the modern woodworker! Find more at http://thewoodwhisperer.com & don’t forget to subscribe to our YouTube channel! http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=thewoodwhisperer
Connect with us!
Follow us on Twitter http://twitter.com/woodwhisperer
Like us on Facebook http://facebook.com/thewoodwhisperer
Pin us on Pinterest http://www.pinterest.com/woodwhisperer/
Learn more about our premium project videos at http://thewoodwhispererguild.com
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.











